Fartuchy chirurgiczne - zastosowanie, właściwości

Odzież ochronna na sali operacyjnej jest szczególnie ważna, ponieważ wpływa na bezpieczeństwo pola operacyjnego. Z tego powodu lekarz oraz inne osoby biorące udział w zabiegu powinny korzystać z odzieży ochronnej. Szczególnie istotne w tym aspekcie są fartuchy operacyjne. Czym się charakteryzują tego rodzaju produkty?

Fartuchy operacyjne jednorazowe

Fartuch chirurgiczny jednorazowy to podstawowa odzież ochronne personelu medycznego na sali operacyjnej. Jego zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie odzieży lekarza przed zabrudzeniami szkodliwymi substancjami, chociażby krwią pacjenta. To nie wszystko, ponieważ fartuchy jednorazowe chirurgiczne są produktami sterylnymi, dlatego nie ma możliwości, by ewentualny kontakt z ciałem pacjenta spowodował niepożądane efekty.

Warto pamiętać, że fartuch chirurgiczny jednorazowy powinien być odpowiednio dopasowany do wymagań konkretnego zabiegu. Jest to związane między innymi z faktem, że niektóre operacje są stosunkowo nieskomplikowane i nie trwają długo, dlatego fartuch nie musi zapewniać aż tak sporej ochrony przez długi czas. Na rynku można znaleźć prostsze i jednocześnie stosunkowo tanie modele dla takich zabiegów. Są najczęściej wykonywane z włókniny polipropylenowej o niskiej gramaturze, co zapewnia komfort i lekkość. Co prawda lekarz może zastosować takie okrycie podczas cięższej operacji, jednak wtedy warto nałożyć na niego ochronny fartuch z folii LDPE.
Oczywiście, istnieją również operacje wysoce skomplikowane i wymagające nakładów pracy. W tym przypadku warto postawić na fartuchy jednorazowe chirurgiczne, które są odporne na działanie cieczy (operacja może wiązać się ze sporą utratą krwi przez pacjenta), a także wykonano je z pewnych materiałów, które nie kruszą się w czasie operacji. W przeciwnym wypadku, co zdarza się w przypadku tańszych modeli, poszczególne części fartucha mogą się kruszyć po pewnym czasie w ramach operacji i najczęściej są to mankiety, a także miejsce złączenie rękawa z tułowiem.

Fartuch chirurgiczny jednorazowy nie tylko dla lekarza

Podczas różnego rodzaju zabiegów mogą brać udział obserwatorzy. Chodzi na przykład o studentów uczelni medycznych przygotowujących się do zawodu. W ich przypadku wystarczy fartuch flizelinowy. W każdym przypadku warto stawiać na wysoką jakość, ponieważ dobre właściwości fartucha operacyjnego przekładają się na bezpieczeństwo na sali, zarówno dla pacjenta, jak i personelu medycznego.